Pouť do Staré Boleslavi

30.07.2022

V neděli 14.8.2022 odpoledne jsme navštívili Starou Boleslav. Prohlédli jsme si Mariánský reliéf spojovaný se sv. Metodějem (je vyrobeno z materiálu zvaného "Korintská měď" - dovoz z Byzantské říše), sv. Ludmilou, sv. Václavem a bl. Podivenem - tzv. Staroboleslavské Paládium (ochranný obraz) Země České a kostel Nanebevzetí Panny Marie (následující den zde byla pouť). Dále jsme si prohlédli kostel sv. Václava a kryptu sv. Kosmy a Damiána s mučedništěm sv. Václava, s místem původního hrobu sv. Václava a se zvoničkou (podle archeologů, kteří zde dělali vykopávky na konci 70 a začátku 80 let se jedná o zbytek původní zvoničky u kostela) - kde podle legendy zvonil kněz na "jitřní" ale dostal příkaz uzavřít kostel, takže sv. Václav šel do kostela na Mši sv., ale nedostal se tam. Také se zde nachází křestní kaple sv. Ludmily - místo jejího křtu (křestní pramen, zmiňovaný v legendách, byl pod kaplí skutečně objeven při vykopávkách a je nyní zakreslen v hydrologické mapě České republiky). Také jsme viděli Kříž s korpusem (tělem Ježíše Krista), který se, podle popisu stvrzeného podpisy  více než 20ti očitých svědků (vyšetřovala Pražská konzistoř) za třicetileté války pohyboval a otevíral a zavíral oči. Nakonec jsme se podívali do kostela bl. Podivena (jediný kostel na celém světě, který je zasvěcený tomuto světci) - místo umučení bl. Podivena, věrného sluhy sv. Václava.

Více viz: https://www.farnostbranik.cz/aktuality/